Investice jsou srdcem každého dobrého finančního plánu. Díky správně zvolené investiční strategii můžete mnohem efektivněji plnit vytýčené finanční cíle, či své peníze efektivně ochránit před inflací.

Co si možná myslíte a ono je to jinak

 • Asi 85 % naší populace své volné finanční prostředky každý měsíc odkládá do různých finančních produktů. Víte však, že většina peněz vložených do těchto produktů stejně končí v otevřených podílových fondech, tedy v investicích? Věděli jste, že každá pojišťovna zhodnocuje Vámi vložené finanční prostředky formou investic? S největší pravděpodobnosti právě i Vaše peníze končí v investicích a Vy o tom nejspíš ani nevíte.
 • Je pravda, že peníze ležící na vašem účtu „pracují“ za vás?
  Peníze ležící na vašem účtu mají jednu velkou výhodu – můžete si je kdykoliv vyzvednout. Avšak tím to zhruba končí. Úrok, který je s takovými penězi spojen, je zpravidla velmi nepatrný. Navíc, snadná dostupnost těchto prostředků zároveň způsobuje, že má člověk sklon je občas používat. Výsledkem bývá, že peníze se nerozmnožují, ale spíše naopak – ztenčují. Měli bychom se tedy porozhlédnout po jiné formě.
 • Je penzijní připojištění jediné a nejlepší řešení budoucnosti?Jak jistě vnímáte, žijeme v době, kdy se stát pokouší zreformovat důchodový systém. Je těžké říct, jak to vlastně nakonec dopadne. Jedno je ale jisté. Odpovědnost za naši budoucnost a za to, zda a jak budeme na stáří připraveni, bude stále více na nás samotných. Penzijní připojištění je jistě jedním z nástrojů, jak tohoto cíle dosáhnout. Vždy bychom se měli ale ptát, jaký výnos moje peníze generují? Jaký k nim mám přístup, budu-li je potřebovat? Jaká rizika má tento nástroj? Jak dále uvidíte, nabízejí se lepší alternativy.
 • Je investování jen pro bohaté nebo pro firmy? Vůbec ne. To je jeden z častých omylů a ten je způsoben především nepochopením toho, co „investice“ a „investovat“ znamená. Investice není jen něco velkého a rizikového. Investice je systém. I vy již nyní přece investujete – třeba spoustu času nebo úsilí do nejrůznějších věcí, které považujete za důležité. Kdo se kdy učil na nějaký hudební nástroj či se věnoval sportu, dobře ví, že trénink je velká investice, která znamená, že krůček po krůčku zhodnocujete vaše schopnosti. S investováním peněz je to stejné.
 • Lze i malými pravidelně investovanými částkami vůbec něco naspořit? Samozřejmě, a nejen to. Pravidelné měsíční investování třeba i drobných částek je ta nejlepší možná metoda. Mezi její výhody patří především:
  • Investujete takovou výši prostředků, kterou „utáhnete“. Tedy vás tyto investice zásadně nebolí, či neomezují. A navíc, pokud v budoucnu tuto investici zcela nebo částečně „neutáhnete“, můžete investování bez sankcí přerušit nebo investovanou částku snížit.
  • Takové investice člověka nutí k efektivnějšímu nakládání s ostatními penězi. Člověk zpravidla spoří, tedy investuje to, co by jinak marnotratně utratil za nepotřebné výdaje.
  • Pravidelností investic se buduje velmi zásadní a nezbytný „návyk“. Umět vytvářet prostředky pro budoucnost je velmi důležité, ne každý to umí. Správné návyky, tedy skutečnost, že je tato činnost součástí mého pravidelného chování, je velmi důležitá.

Zodpovědný investor nečeká, že mu v budoucnu štěstěna přihraje velké peníze. Naopak, řeší své budoucí potřeby zodpovědným, pravidelným investováním. Pro plnění dlouhodobých cílů, jako je např. tvorba finanční rezervy pro děti na studia nebo spoření na penzi, je investice do podílových fondů tou nejlepší variantou.